1. Forside
  2. Guider
  3. RoomsGPT vs. Real Estate Camera: billige rumidéer eller klar-til-annonce fotos

RoomsGPT vs. Real Estate Camera: billige rumidéer eller klar-til-annonce fotos

RoomsGPTs planer fra oktober 2026 sammenlignet med en boligfoto-app: pris, vandmærkeregler, og hvornår en billig rumredesigner er nok for en ejendomsmægler.

Opdateret · 2 min. læsning

Hent iPhone-appenAndroid

Best for

  • MLS-fotos, der har brug for bedre lys og mærket møblering
  • Kreditter, der aldrig udløber

Not for

  • Billige rumidéer i volumen: RoomsGPT starter ved $4,99 om måneden
  • Husejere, der skitserer renoveringsmuligheder

How it works

  1. Shoot the room in the app, or pick photos from your phone.
  2. Pick Enhance, Declutter or Stage. Each result takes 20 to 60 seconds.
  3. Compare it with the original and save it. Staged files come labeled.
Real Estate Camera result screen in the iPhone app, with a before and after slider

RoomsGPT er billigere på papiret: planer starter ved $4,99 om måneden for 200 kreditter fra oktober 2026, og et design koster 1 kredit. Det er bygget til husejere, der prøver idéer. Real Estate Camera koster mere per redigering og er bygget til annoncefotos. Det retter lys og fjerner rod. Møblerede filer får et virtuelt møbleringsmærke til MLS.

RoomsGPTs tal kommer fra deres prisside, tjekket den 24. oktober 2026. Real Estate Camera er vores app. Vurder min holdning til den med det in mente.

Hvad RoomsGPT tager

Fra 24. oktober 2026 tilbyder RoomsGPT en gratis plan med en daglig grænse og et vandmærke. Betalte planer starter med Plus til $4,99 om måneden for 200 kreditter og går op til Agency til $149 for 7.500. Et RoomsGPT-design koster 1 kredit; en redigering koster 5. Betalte planer fjerner vandmærket, og kreditter nulstilles månedligt.

PlanPrisKreditter om måneden
Gratis$0Daglig grænse, vandmærke
Plus$4,99 om måneden200
Home$12 om måneden600
Pro$29 om måneden1,500
Business$59 om måneden3,000
Agency$149 om måneden7,500

Et RoomsGPT-design koster 1 kredit; en redigering koster 5. Betalte planer fjerner vandmærket. Kreditter nulstilles hver måned.

Side om side

RoomsGPT er til husejere, der prøver rumidéer. Det starter ved $4,99 om måneden, og kreditter nulstilles månedligt. Real Estate Camera er til mæglere, der arbejder på annoncefotos, med pakker fra $9,99 og kreditter, der aldrig udløber. Forbedring retter mørke fotos og vertikaler for 1 kredit. Real Estate Camera mærker også møblerede filer; RoomsGPT overlader det til dig.

RoomsGPTReal Estate Camera
Bygget tilRumidéer til husejereAnnoncefotos til mæglere
Billigste betalte mulighed$4,99 om måneden$9,99-pakke, ingen plan
Ubrugte kreditterNulstilles månedligtUdløber aldrig
Ret mørke fotos og vertikalerIkke fokusForbedring, 1 kredit
MøbleringsmærkeTilføj selvAnvendt på møblerede filer

Hvor RoomsGPT er det bedre valg

RoomsGPT vinder på pris, hvis du har brug for volumen. Pro inkluderer 1.500 kreditter for $29, langt under vores pris per rum. For en husejer eller møbleringsfirma, der skitserer muligheder for en kunde, er det meget for meget lidt. Selv RoomsGPTs Plus-plan til $4,99 dækker 200 designs om måneden.

De huller, Real Estate Camera udfylder

Real Estate Camera udfylder annoncesiden: bedre lys, lige vægge og kreditter, der varer. Forbedring retter et mørkt rum for 1 kredit og kører på 40 fotos ad gangen. Pakker starter ved $9,99 og udløber ikke, så en mægler med en stille måned mister ikke kreditter, som en månedlig nulstilling gør.

Annonceredigeringer. De fleste annoncefotos har mere brug for bedre lys og lige linjer end nye møbler. Real Estate Cameras Forbedring håndterer de rettelser, og du kan køre 40 fotos ad gangen.

Kreditter, der venter på dig. Mægleres volumen er ujævn. En månedlig nulstilling straffer en stille måned. Real Estate Cameras $9,99-pakker udløber ikke.

Real Estate Camera-arbejdsområde med ét projekt per annonce og en kreditsaldo
Real Estate Camera organiserer projekter efter annonce.

Hvilken jeg ville vælge

Til en hurtig idé at vise en sælger, ville jeg vælge RoomsGPT til $4,99 om måneden for 200 kreditter. Til MLS-fotos, brug et værktøj bygget til annoncer og tjek hver rendering mod det rigtige rum. Sammenlign andre muligheder i AI-interiørdesign-apps til ejendomsmæglere og gratis AI-interiørdesign til mæglere. Før du poster, læs hvordan købere spotter AI-redigerede fotos.

Prøv Real Estate Cameras Forbedring på et mørkt rum. Vurder det selv. Start gratis: 2 kreditter.

Spørgsmål

Hvad koster RoomsGPT?

Fra oktober 2026 viser roomsgpt.io en gratis plan, Plus til $4,99 om måneden for 200 kreditter, Home til $12 for 600, Pro til $29 for 1.500, Business til $59 for 3.000 og Agency til $149 for 7.500. Et design koster 1 kredit, og en redigering koster 5.

Tilføjer RoomsGPT et vandmærke?

Deres prisside siger, at betalte planer fjerner RoomsGPT-vandmærket fra almindelige downloads. Kommerciel brug er tilladt på alle planer, inklusive gratis.

Er RoomsGPT det samme som RoomGPT?

Nej. RoomGPT ligger på roomgpt.io og RoomsGPT på roomsgpt.io. Det er separate sider med separate priser.

Er RoomsGPT godt nok til MLS-fotos?

RoomsGPT er meget billigt til designidéer. Til MLS-fotos skal du også rette lyset og rette væggene op. Møblerede rum skal have et virtuelt møbleringsmærke. Tjek hvert resultat mod det rigtige rum, før det kommer på en annonce.

Hvad koster Real Estate Camera?

Kreditpakker fra 20 kreditter for $9,99, eller $19,99 om måneden for 50 kreditter. Forbedring koster 1 kredit, Oprydning og Møblering koster 2 hver. Nye konti får 2 gratis kreditter.

Who makes this

Real Estate Camera is a listing photo app for iPhone, Android and the web. We wrote this page, so we have a stake in it. Other companies' prices come from their own pages on the date shown, and we say where they do better. Spot a wrong number? Tell us and we'll fix it.